Hejtmani žádají vládu o další dvě miliardy korun. Rozhodli o tom na včerejším zasedání Rady Asociace krajů ČR (AKČR) v Pardubicích. Výzva bude adresována předsedovi vlády Petru Fialovi, ministrovi financí Zbyňku Stanjurovi a ministrovi dopravy Martinu Kupkovi.
V březnu Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) uvedl, že krajům letos na opravy silnic II. a III. tříd pošle dvě miliardy korun, tedy o polovinu méně než v předchozích letech. Pro kraje to znamená komplikaci při plánovaní oprav, které se kvůli tomu mohou zdržet, v horším případě vůbec nerealizovat.
„Druhé dvě miliardy zatím oficiálně přislíbené nemáme. Každý kraj nyní řeší, jak se s výpadkem financí vypořádat, které opravy odložit nebo kde jinde v krajském rozpočtu na ně najít peníze. Stavební sezona přitom začíná, potřebujeme mít peníze nejpozději v červnu,“ uvedl předseda Rady AKČR a hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.
„Před třemi lety jsme dostali šest miliard korun. Čtyři miliardy korun jsou minimum, které by na kraje mělo být alokováno,“ řekl místopředseda Rady AKČR a hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.
Rada AKČR na včerejším zasedání dále schválila znění memoranda o spolupráci územních partnerů při přípravě nového programového období EU 2028+, během kterého budou rozdělovány finanční prostředky z evropských fondů jednotlivým členským státům. EU a členské státy nyní připravují nový rozpočet a strategické priority. „Chceme, aby kohezní politika zohledňovala zejména snižování rozdílů mezi úrovní rozvoje regionů. Potřebujeme, aby byla respektována specifika, potřeby a zájmy jednotlivých regionů a všichni partneři byli zapojeni do procesu přípravy, rozhodování a realizace politiky soudržnosti v ČR. V neposlední řadě nám jde také o zjednodušení administrace a pravidel,“ vysvětlil Radim Holiš.
Dalšími signatáři memoranda jsou Národní síť Místních akčních skupin, Sdružení místních samospráv ČR, Spolek pro obnovu venkova, Svaz měst a obcí ČR, Česká biskupská konference, Integrované teritoriální investice.
Včera se hejtmani opět vrátili také k tématu financování nepedagogických pracovníků. Znovu si potvrdili již dříve přijaté stanovisko, že s převodem financování ze státu na obce a kraje v této podobě nesouhlasí a vyzvou ministra školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláše Beka k doplnění přesné finanční analýzy.
Jednání se zúčastnili jako hosté také hlavní hygienička ČR Barbora Macková a zástupci Spolku ochránců zemědělců, kteří hejtmany informovali o aktuální situaci v zemědělství včetně současné hrozby v podobě slintavky a kulhavky a jejích dopadů na chovy v Česku.